top of page
FIRAT.jpg

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, 11 Aralık 2013 tarihinde  yayımlanan ve yürürlüğe giren 28848 sayılı “Madde ve Karışımların Sınıflandırılması, Etiketlenmesi ve Ambalajlanması Hakkında (SEA) Yönetmelik” kapsamında piyasaya sürdüğünüz ürünler için ambalaj üzerinde ürün etiketi adı verilen asgari bazı bilgilerin bulunması bir zorunluktur. 

Etiketlerin içeriği ve asgari boyutları hakkında bilgi ülkemizde 28848 sayılı “Madde ve Karışımların Sınıflandırma, Etiketleme ve Ambalajlama Yönetmeliği’nin içeriğinde yer almaktadır. Bir ürüne ait etiket hazırlanırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu “Ürün Etiketi” ve “Malzeme Güvenlik Bilgi Formu” belgelerinin birbiri ile uyumlu olmasıdır.

Ürün Etiketi Yönetmelik gereğince belirtilen gereklilikleri asgari düzeyde karşılamalıdır. İlgili Yönetmelik gereğince Ürün Etiket boyutları, ürünün ambalaj büyüklüğü ile doğru orantılı olarak artmaktadır. Küçük ambalaj boyutuna sahip ürünler için istisna durumlar mevcut olup, bazı zorunlu bilgiler belirli bir miktarın altında kalan ürünler için istisna özellik taşımaktadır.

Ürün tedarikçi etiketlerinin ilgili ülke dilinde olması yasal bir gerekliliktir. Yani ürünü hangi ülkeye ihraç ediyorsanız ürüne ait etiket de o ülkenin diline ve mevzuatına göre hazırlamakla yükümlüsünüz.

Ayrıca ADR konvansiyonuna taraf olan ülkemizde kapsam içinde kalan Tehlikeli Maddelerin Taşınması esnasında ambalaj üzerinde ADR hükümlerine uygun Taşımacılık Etiketlerinin de yer alması gerekmektedir.

SEA (CLP) mevzuatının zorunluğu kıldığı Ürün Etiketleri, kimyasalın elleçlenmesi  esnasındaki tehlikesi hakkında bilgi verirken, ADR Konvansiyonunda yer alan Tehlike Etiketleri, taşımacılık sırasında söz konusu tehlike hakkında bilgi vermektedir.

 

Akademi TMGD A.Ş. olarak, hem SEA (CLP) mevzuatına , hem de ADR Konvansiyonu uygun etiket hazırlama konusunda danışmanlık hizmeti sunmaktayız.

 

Ekibimizden konu ile ilgili destek alabilir ve hizmetin detayları hakkında yardım talep edebilirsiniz. (bu linkin içine firma adı, ad- soyad , mail adresi, telefon ve mesaj kısmı ve gönder butonu olan iletişim formu konulabilir)

bottom of page